Facebook
Městská knihovna Horažďovice
Dnes je úterý 23. 10. 2018 (Teodor); všechna oddělení jsou zavřena,
Magnesia Litera 2013
www.saferinternet.cz
www.bezpecne-online.cz
Čtení pomáhá
Webowou diwočinou
GOADA, o. s.
Rosteme s knihou
Projekt Celé Česko čte dětem
Kamarádka knihovna
ČTEnářův SYmpatický RÁDce
Ptejte se knihovny
Světluška
Knihkupectví Horažďovice
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online

Navštívili nás…

Ivona Březinová

Ivona Březinová

Narodila se 12. května 1964 v Ústí nad Labem, kde vystudovala gymnázium a Pedagogickou fakultu Univerzity J.E. Purkyně, obor český jazyk - dějepis. Po absolvování vysoké školy začala pracovat na katedře bohemistiky jako asistentka a o rok později získala doktorát pedagogických věd v oboru český jazyk a literatura (PaedDr.). Jako odborná asistentka pak pracovala na vysoké škole ještě několik let a věnovala se především české literatuře 19. a začátku 20. století, později pak i literatuře pro děti a mládež. V té době také publikovala ve sbornících a časopisech odborné články. Pak se ale provdala do Prahy, kde se jí narodily dvě dcery, Tereza a Veronika, a po skončení mateřské dovolené se začala věnovat psaní knížek pro děti a mladé čtenáře.

Její knihy vydávají nakladatelství Albatros, Amulet, Artur, Autor, Axióma, Bon Art Production, Corona, Egmont, Fragment, Junior, Kma, Mladé letá, Petra, Príroda, SiD&NERo, Svoboda Servis a Viking.

Pravidelně spolupracuje s Českým rozhlasem. Povídky i knižní texty přepracované jako četba na pokračování jsou uváděny v pořadech Domino a Tu rádio na stanici Český rozhlas 2. Jako porotkyně se také účastní dětských literárních soutěží. Jeden rok vyučovala tvůrčí psaní na Soukromém gymnáziu Josefa Škvoreckého, v současné době vede seminář tvůrčího psaní na Literární akademii. V této souvislosti se věnuje i editorské činnosti.

Od roku 1982 je členkou IBBY - Společnosti přátel knihy pro mládež, od roku 1999 členkou Obce českých spisovatelů.

Ceny:
Za knížku O kočce Kačce byla Ivoně Březinové udělena Zlatá stuha 1999.

V roce 2000 získala cenu knihovníků v soutěži Suk – čteme všichni za první dva díly Trosečníků.

Zlatou stuhou 2002 byla odměněna za knihy Jmenuji se Ester, Jmenuji se Alice a Začarovaná třída. Knihy Jmenuji se Ester a Jmenuji se Alice získaly Cenu učitelů (Suk 2002), kniha Jmenuji se Ester Cenu knihovníků (Suk 2002). Začarovaná třída byla nominována na cenu Magnesia litera v kategorii knih pro děti a mládež za rok 2002. Kniha Jmenuji se Martina získala cenu učitelů (Suk 2003). Za triptych Holky na vodítku byla autorka v roce 2004 odměněna výroční cenou nakladatelství Albatros.

1.6. 2004 ji dětští čtenáři pasovali na „rytíře Řádu krásného slova“.

Kniha Začarovaná třída byla v roce 2004 v jihoafrickém Kapském Městě zapsána na Čestnou listinu IBBY.

Text Mít tak psa obsadil v literární soutěži "Číst je dobré" vypsané Centrem Čítárna druhé místo.

Kniha Teta to plete byla nominována na Zlatou stuhu 2004 a získala Cenu učitelů - Suk 2004.

Neotesánek získal v roce 2005 Cenu učitelů.

Překlady:
Do slovenštiny byly přeloženy knihy Jak to bylo dál... (A čo bolo ďalej? Mladé letá 2002) a Velká dětská encyklopedie (Veľká detská encyklopédia, Príroda 2003).

Některá díla Ivony Březinové byla představena v polském časopisu Jutrzenka (2002-2003).

Texty Dorotka a brýle a Mít tak psa byly přeloženy do angličtiny pro mezinárodní projekt Web Publishing Project. Kniha Mít tak psa vyšla v nakladatelství Svoboda Servis v česko-anglické verzi (To Have a Dog) a rovněž vyšla v srbštině (Dječak koji je želio psa. Sarajevo 2004). Kniha Dorotka a brýle byla přeložena do chorvatštiny (Dora i naočale. Zagreb 2005).

Převyprávění libreta Kouzelná flétna vyšlo v anglické, německé a francouzské mutaci (Bon Art Production, Praha 2006).

Do francouzštiny byla rovněž přeložena kniha Začarovaná třída (La classe ensorcelée. L´Harmattan, Paris 2006).

Knihy Velká dětská encyklopedie a Neotesánek slouží v česko-holandském překladu jako doplněk učebnice češtiny pro studenty v Nizozemí.

Další informace naleznete na www.ivonabrezinova.cz.

Copyright © 2004 Městská knihovna Horažďovice (www.knihovna.horazdovice.cz) a Karel Viták (www.dva.cz). All rights reserved.
Ctíme standardy W3C:  W3C XHTML 1.0  W3C CSS
Poslední aktualizace byla provedena 18. 4. 2014 v 21:04