Facebook
Městská knihovna Horažďovice
 
Magnesia Litera 2013
www.saferinternet.cz
www.bezpecne-online.cz
Čtení pomáhá
Webowou diwočinou
GOADA, o. s.
Rosteme s knihou
Projekt Celé Česko čte dětem
Kamarádka knihovna
ČTEnářův SYmpatický RÁDce
Ptejte se knihovny
Světluška
Knihkupectví Horažďovice
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online

Navštívili nás…

Václav Chaloupek

Václav Chaloupek je scénárista a režisér a v seriálu Méďové si zároveň zahrál i roli fotografa Václava.

Narodil se roku 1949 v Plzni. Zde i absolvoval Pedagogickou fakultu, chtěl se věnovat kresbě a malbě zvířat. Pracoval jako výtvarník propagace a jako PR deset let v plzeňské ZOO. V letech 1990–1996 byl redaktorem ČT v Plzni. V té době natočil 1600 reportáží a příspěvků pro zpravodajství a řadu dokumentů. Ze dvou cest do Jižní Afriky připravil třídílný dokument a čtyři desítky krátkých reportáží. Od roku 1996 pracoval v TV AURA Plzeň jako režisér příspěvků o přírodě do dětského vysílání ČT.V roce 1997 natočil sedmidílný seriál příběhů liščete, které ČT odvysílala jako Večerníčky pod názvem Tuláček. Tento seriál se stal podle hodnocení diváků ČT pořadem, se kterým byli v roce 1997 nejvíce spokojeni. V roce 1998 vznikl pro Večerníček ČT desetidílný seriál Pruhovaní kamarádi – o přátelství dvou malých divočáků a jezevce. Ten se v roce uvedení zařadil v žebříčku divácké obliby hned za hokejové přenosy z Nagana. V následujícím roce natočil Václav Chaloupek, opět pro Večerníček, sedmidílný seriál Kluci ze zámku, který vypráví příběhy bažantích kuřat. Odvysílán byl na velikonoce 2000.

Šestnáctidílný seriál Méďové je zatím čtvrtým seriálem Václava Chaloupka, jehož hlavními hrdiny jsou živá zvířata, tentokrát tři medvíďata. Natáčení probíhalo sběrným způsobem – od března 2000 do září 2000 – na různých místech ČR. Medvíďata pocházejí z chovu na zámku Český Krumlov a protože hrozilo jejich uhynutí, bylo nutné je matce po narození odebrat. Václav Chaloupek se o ně staral od 10. února 2000 do 9. října 2000. Dnes jsou medvíďata umístěná ve výběhu o rozloze 25 arů na Městské hoře v Berouně, v zařízení, které bylo pro ně speciálně MÚ v Berouně připravené.

Václav Chaloupek je ženatý, má dvě dcery, syna a malou vnučku – všichni členové jeho rodiny mu po celou dobu natáčení obětavě s opatrováním tří medvídků pomáhali, dodnes se jim po Vojtovi, Kubovi a Matějovi stýská a tak za nimi do jejich nového domova v Berouně jezdí co nejčastěji.

Večerníčky

2006 – Deník z přírody – krátká zastavení v přírodě
2005 – Kouzlo Afriky – putování po afrických rezervacích
2004 – Madla a Ťap – rys a bavorský barvář – 13 dílů. Bude to večerníček, celovečerní film a zároveň se točí film o filmu (připravuje se na rok 2006)
2003 – Méďové 2 – Honza a Eliška
2002 – Bráškové – vlci, 7 dílů
2001 – Vydrýsek – 13 dílů
2000 – Méďové – Vojta, Kuba, Matěj – 16 dílů
1999 – Kluci ze zámku – bažanti, jezevčík, kuna
1998 – Pruhovaní kamarádi – dva divočáci a jezevec – původně byli tři a chtěl jsem točit o třech malých prasátkách, jenže to jedno, než jsem ho dovezl domů, umřelo. Ta dvě, co zůstala, jsem skamarádil s jezevcem, takže to pak dopadlo takhle.
1997 – Tuláček

Ceny

Za medvědy dostal cenu Berounského Trilobita za scénář a režii.
Za Vydrýska získal cenu SUK. Kniha o vydře se také stala nejpůjčovanější dětskou knihou v knihovnách. Byla před Harrym Potterem a Pánem prstenů.

RYS ŤAP. „I když už natáčení skončilo, zůstal zatím u mne v hájovně a pořád si ještě hraje s fenkou Madlou“
VYDRÝSEK se vrátil zpět do chovné stanice do Ledče nad Sázavou
TULÁČEK. „Chodil jsem s ním stále častěji na procházku do lesa a jednou zalezl do křoví a už z něj nevylezl. Domluvil jsem se s myslivci, aby ho nezastřelili, a poslední zprávy mám, že ještě minulý rok ho viděli. Snad žije.“
VLCI Flíček a Žolík. „Ty jsem si nechal, protože oni nás dohromady pořád berou jako smečku a jsou na mne strašně fixovaní. Jsou divocí a nechodím s nimi na procházku, protože se bojím, že kdyby se mi vytrhli, tak klidně zakousnou třeba psa. Tak si aspoň s nimi chodím do ohrady hrát.“
MEDVĚDI jsou ve výběhu v Berouně. „Chodím se na ně dívat a stačí, když promluvím. Půl hodiny mě olizujou a pak si jdou po svém.“

www.tydeniktelevize.cz/scripts/detail.php?id=8417
www.tydeniktelevize.cz/scripts/detail.php?id=8416

Výpis knih ve fondu naší knihovny.

Václav Chaloupek Václav Chaloupek Václav Chaloupek Václav Chaloupek

Copyright © 2004 Městská knihovna Horažďovice (www.knihovna.horazdovice.cz) a Karel Viták (www.dva.cz). All rights reserved.
Ctíme standardy W3C:  W3C XHTML 1.0  W3C CSS
Poslední aktualizace byla provedena 18. 4. 2014 v 21:04