Facebook
Městská knihovna Horažďovice
Dnes je středa 19. 12. 2018 (Ester); oddělení pro dospělé 8–12 a 13–18 hodin, dětské oddělení 12–16.30 hodin
Magnesia Litera 2013
www.saferinternet.cz
www.bezpecne-online.cz
Čtení pomáhá
Webowou diwočinou
GOADA, o. s.
Rosteme s knihou
Projekt Celé Česko čte dětem
Kamarádka knihovna
ČTEnářův SYmpatický RÁDce
Ptejte se knihovny
Světluška
Knihkupectví Horažďovice
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online

Nezapomínejte na preventivní vyšetření prsu!

Je to již téměř rok, kdy byl v České republice zaveden celoplošný preventivní - screeningový - program vyhledávání nádoru prsu, čímž jsme se jako první postkomunistická země zařadili mezi vyspělé země, kde tyto programy probíhají již řadu let a nesou velmi pozitivní výsledky.

Screeningový program je zaměřen na ženy bezpříznakové, ve věku mezi 45-69 lety, jedenkrát za dva roky. Program je MZ ČR nasměrován do vybraných pracovišť (seznam na www.crs.cz), kvalita diagnostického procesu je zde periodicky přísně kontrolována. Zavedení preventivního programu si vynutila nelichotivá situace ve stále se zvyšujícím počtu zhoubných nádorů prsu v naší republice.

"Pštrosí politika" Vás nezachrání. Mnohé ženy o onemocnění nechtějí ani slyšet a jestliže si náhodně vyhmatají bulku, nevyhledají lékaře pro strach z operace, léčby a smrti. Jde o nebezpečně pošetilé chování, protože vzniklý nádor totiž roste, ať jeho existenci žena připouští, nebo ne. Čím dříve se s léčbou začne, tím lepší výsledky můžeme očekávat. Při velikosti do 2 cm má žena až 95% šanci na úplné vyléčení, často bez ztráty prsu. Vyšetřením ve specializovaném pracovišti je možné najít nádor právě ještě v době , kdy je nehmatný - jinými prostředky nezjistitelný, až o 2 roky dříve, než se projeví při cíleném pohmatu zkušeným lékařem.

K preventivnímu vyšetření pacientky odesílá praktický lékař a gynekolog. Neostýchejte se svého lékaře o vyplnění žádanky k vyšetření požádat!

Nepromeškejte svoji šanci, zapojte se do preventivního vyšetření ve specializovaném pracovišti.

 

MUDr. Miloš Chroust
Mammocentrum Klatovy

 

 

Více informací o preventivním programu nádoru prsu a programu "Ženy ženám II", který umožní bezplatné vyšetření i mladším ženám se můžete dovědět na přednášce MUDr.Chrousta z Mammocentra Klatovy v sále Městské knihovny Horažďovice v květnu 2004.

Copyright © 2004 Městská knihovna Horažďovice (www.knihovna.horazdovice.cz) a Karel Viták (www.dva.cz). All rights reserved.
Ctíme standardy W3C:  W3C XHTML 1.0  W3C CSS
Poslední aktualizace byla provedena 14. 11. 2012 v 20:11